Emojilerin anlamını yazmaya devam ediyoruz. Hali hazırda cep telefonları ve bilgisayarlar üzerinde kullanılan yaklaşık 2000’in üzerinde emoji bulunuyor. Özellikle sosyal medya ve mesajlaşma uygulamalarında bu rakam 150’ye kadar düşürülebiliyor. Bu sebepten en çok kullanılan emojilerin anlamını sizler için açıklamaya çalışacağız. Burada emojilerin anlamları söz konusu olduğunda yorumlarınızı bizden esirgemezseniz memnun oluruz. Emojileri anlamları ile birlikte kullanım alanlarına da örnek vermeye çalışacağız.

En çok kullanılan “gülen emoji” budur. Samimiyetsizlik belirtisi olarak çok sık kullanılır. Kahkaha yerine bir olayın komik olduğunu belirtmede kullanılır.

Örnek: Sabaha kadar oyun oynadım. Hiç ders çalışmadım…

Gözleri açık güldüğü için biraz zorunlu gülmeyi anlatan emojidir. Çoğunlukla gülerken gözler küçüldüğü için bu şekilde gülmek pek mümkün değildir. “Hollywood Gülüşü” olarak anlatılan “gözleri açık gülen emoji” tam olarak budur.

Örnek: Evet gerçekten bende çok güldüm…

Standart gülüş emojisidir. Gözleri kısık gülen emoji olarak açıklanabilir. En çok kullanılan ikinci gülen emojidir. Bunun dışında standart muhabbetlerin gülen suratıdır.

Örnek: Kalecinin kendi kalesine attığı gol çok komikti…

Tüm dişlerini göstererek gülümseme… Sanki çok sinsi bir plan yapıyormuş da onu gizlemeye çalışıyormuş havasındadır.

Örnek: Sonra film izler uyuruz…

Seni dinliyorum ve bundan dolayı çok mutluyum emojisidir. Bu emojinin anlamı gözlerin kısık olması yanakların kırmızı olması onaylamayı ve dinlemeyi sembolize eder. Kadınlar tarafından çok kullanılır. Evet bence de yada haklısın anlamında yorumlanabilir.

Mutlu, mesut ve bu durumdan dolayı utanmış bir emojidir. Bu emoji anlamları çoğunlukla “utanan emoji” olarak adlandırılabilir. Bu sebepten bir konuda utandığınız da yada bir hediye aldığınızda kullanabilirsiniz. Yaa canım ne gerek vardı emojisidir.

Seni çok seviyorum ve sana sarılmak istiyorum emojisidir. Diğer adı ile açık el emojisi, samimiyetin yeni kurulduğu yada beklenmeyen mutlu bir anda kullanılabilir. Bu emojinin anlamı çoğunlukla karşı tarafın mutlu edildiği durumlarda gelir.

Örnek: Sabah posta kutumda bulduğum nottan sonra ben…

Kıps emojisidir. Bu emojilerin anlamı bak bu iş böyle yapılır. En iyi ben biliyorum ve bu durumdan oldukça memnunum anlamına gelir. Yazıldığı cümle de ve yazan kişide en iyisi en coolu anlamı verilir. Göz kırpan emoji olarak adlandırılsa da karşı tarafa üstünlük mesajı verebilir.

Gözlerinden kalp çıkan emoji ne anlama geliyor? Benzeri yorumlardan sonra şu cevabı verebiliriz ki, gözlerinden kalp çıkan emoji “yerim seni” anlamına gelir. Genellikle kadınlar tarafından kullanılır ve cümle sonunda yer alır.

Örnek: Fotoğraftaki kedi senin mi?????”

Kalpli ıslık çalan emoji, öpücük atan emojilerin ilkidir. Samimiyet göstergesidir ve çoğunlukla görüşme sonunda kullanılır.

Örnek: Görüşürüz canım kendine iyi bak…

Çoğunlukla ıslık çalan emoji ismiyle bilinse de bu emoji öptüm ama çokta samimi olmadığımız için tam öpemedim 🙂 anlamına gelmektedir. Yeni başlayan samimiyetin yada adlandırılmamış ilişkilerin görüşürüz mesajından sonra kullanılan emojiler arasındadır.

Örnek: Yarın yedi de kütüphanede… (1 haftalık ilişki)

Öpen yada ıslık çalan emojiler arasında biraz daha samimi bir emojidir. Genellikle samimiyet vermek istenirken kullanılan gözlerin kapanması olduğu için üstteki emojiye göre daha samimi bir hava verilmek istendiğinde kullanılır. Aynı cümlede kullanılmasına rağmen emoji anlamlarına göre daha samimi olmaktadır.

Örnek: Yarın yedi de kütüphanede… (1 aylık ilişki)

Gülümseyen emoji 🙂 bunun standart versiyonudur. Karşı tarafa gülümseyerek mesaj verilmesi gereken zamanlarda kullanılır kullanması risklidir karşı taraf samimiyetsiz yada çok resmi bulabilir.

Örnek: Şirket binasında turnikeler arızalanmış…

 

Değer verilen kişi ile konuşurken kullanılan emojidir. Kısık gözle öpen emoji şeklinde açıklanabilir. Emojilerin anlamı söz konusu olduğunda değer verilen kişiye söylenen utanan ve öpen emojidir.

Örnek: Yorgunsan hiç yazma yat uyu hadi…


admin

Site yöneticisi, oyun sever :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir